Suplement diety Adrafinil

From
Jump to: navigation, search

Suplement diety Adrafinil

Suplement diety Adrafinil to syntetyczny, nootropowy związek, będący prekursorem modafinilu, czyli leku stosowanego w przypadku zaburzeń snu. Suplementacja adrafinilu prowadzi do zwiększenia stężenia modafinilu w organizmie. Zarówno adrafinil, jak i modafinil działają stymulująco na ludzki organizm, ale w inny sposób niż amfetamina i wywołują inne efekty. Ani adrafinil, ani modafinil nie wykazują działania narkotycznego, ale zostały zakazane przez Światową Agencję Antydopingową, jako niespecyficzne związki stymulujące.

Działanie

Adafinil działa zastępczo poprzez modafinil, co oznacza, że w ludzkim organizmie jest on metabolizowany właśnie do modafinilu lub od razu do postaci kwasu modafinilowego. Nie znamy jeszcze dokładnie tego mechanizmu, ale wstępne dowodu pokazują, że bardzo ważną rolę może w tym przypadku odgrywać sygnalizacja histaminergiczna. Przyjmowanie adrafinilu przedłuża stan czuwania. Pomimo tego, że związek ten jest stymulantem, to nie powoduje on hiperaktywności. Zamiast tego pomaga zwalczyć senność. Zażywanie adrafinilu może również poprawić pamięć, jednak potrzebne są dalsze badania, które by to potwierdziły. Nie posiadamy obecnie dokładnych informacji dotyczących bezpieczeństwa zażywania samego adrafinilu, ponieważ zamiast niego najczęściej stosuje się właśnie modafinil, jako lek na narkolepsję i nadmierną senność w ciągu dnia. U osób dorosłych adrafinil pojawia się we krwi po około godzinie od ustnego zażycia, chociaż neurologiczne efekty pojawiają się przeważnie nieco później, ze względu na czas potrzebny na przekształcenie adrafinilu w modafinil, czyli jego aktywny metabolit. Z danych pochodzących z eksperymentów na szczurach wynika, że okres półtrwania adrafinilu w organizmie wynosi 5 godzin.

Suplementacja

Długoterminowa suplementacja adrafinilu nie jest zalecana, ponieważ jest on metabolizowany w wątrobie, a jak na razie nie dysponujemy dowodami, że nie uszkadza on tego narządu. Zarówno andrafinil, jak i modafinil zostały zakazane przez Światową Agencję Antydopingową, jako niespecyficzne związki stymulujące. Standardowa przyjmowana dawka adrafinilu wynosi 600-1200 mg. W celu leczenia narkolepsji zaleca się zażycie dawki po 600 mg dwa razy w ciągu dnia, z rana i w południe lub przyjęcie 600-900 mg raz dziennie, zaraz po przebudzeniu. Nie powinniśmy zażywać adrafinilu po południu i wieczorem, jako że taka suplementacja doprowadzi do późniejszych zaburzeń snu. Adrafinil zazwyczaj przyjmuje się trzy razy w tygodniu, nie dłużej niż przez 5 miesięcy.