Suplement Diety Dinitrofenol

From
Jump to: navigation, search

Suplement diety 2,4-Dinitrofenol[edit]

Suplement diety 2,4-Dinitrofenol (DNP) występuje w postaci żółtego, krystalicznego proszku, o słodkim, nieco stęchłym zapachu. DNP rozpuszcza się w wodzie. Jest bardzo toksycznym, ale skutecznym związkiem spalającym tłuszcz. Jego działanie polega na zwiększeniu produkcji ciepła w komórkach w procesie rozprzęgania fosforylacji oksydacyjnej, która powoduje tzw. wyciek protonów, co z kolei sprawia, że komórki są mniej wydajne pod względem energetycznym. Nawet nieznaczne przekroczenie dozwolonej dawki DNP może skończyć się śmiercią.

Działanie[edit]

DNP to związek jonoforowy, który spowalnia syntezę ATP w mitochondriach. Zaprzestanie produkcji ATP prowadzi do zwiększenia metabolizmu (ponieważ organizm musi pracować wydajniej, żeby móc podtrzymać własne funkcjonowanie), a w rezultacie do znacznej utraty wagi. DNP jest jednym z kilku związków chemicznych, które mogą bezpośrednio prowadzić do śmierci. Nadużycie DNP prowadzi do toksyczności poprzez nadmierną produkcję ciepła, nieregularne oddychanie, odwodnienie i niewłaściwą pracę mitochondriów.

Dawkowanie[edit]

Według dostępnych informacje dzienna dawka DNP powinno wynosić około 200-400 mg z przerwą po 2 tygodniach zażywania. Jednak bezpieczeństwo tej dawki nie zostało potwierdzone żadnymi badaniami na ludziach.

Zastosowanie[edit]

W przeszłości DNP był wykorzystywany jako składnik materiałów wybuchowych, pestycyd oraz barwnik do jedzenia i ubrań. W 1933 roku odkryto, że jego zażywanie prowadzi do spadku wagi, przez co stał się popularną substancją stosowaną w leczeniu otyłości. Był tak efektywny, że zapewniał spadek wagi w tempie 1,5 kg tygodniowo. Jednak z czasem zaczęły pojawiać się kolejne informacje o groźnych skutkach ubocznych przyjmowania DNP i stwierdzono, że nie nadaje się on do spożywania przez ludzi. Jego odrodzenie nastąpiło w 1981 roku, gdy na rynek wypuszczono produkt, który zawierał DNP, jednak doprowadził on do wielu śmierci i jeszcze większej liczby poszkodowanych w wyniku różnych skutków ubocznych. Od tej pory można się w niego zaopatrzyć głównie online, a raz na jakiś w mediach pojawiają się informację o zatruciach z powodu nadużycia DNP.

Śmierć[edit]

DNP bezpośrednio doprowadził do wielu zgonów z powodu hipertermii i tachykardii (nieregularny rytm serca) połączonych z obrzękami, nadmierną potliwością i nieregularnym oddechem.

Dawka śmiertelna nie została jeszcze dokładnie ustalona, ale wydaje się wynosić 2500 mg (DNP spożytych w ciągu 1-6 dni) lub więcej, co z kolei prowadzi do nagłej śmierci w ciągu 24 godzin. Jednak jeden z przypadków śmiertelnych dotyczył 46-letniej kobiety, która zażyła 300 mg DNP, co mieści się w zalecanym spożyciu.